•  

    2016/2017 Centennial Clubs/Organizations

    Club

    Advisor

    Room

    Meeting Dates and Times

    9th (Class of 2020)

    Robinson

    314

    After school on the 1st Tuesday of the month

    10th (Class of 2019)

    Solon

    417

     

    11th (Class of 2018)

    Stempinski

    601

     

    12th (Class of 2017)

    Reid

    962

     

    Academy for Technology

    Kenney, Shirley

    901, 205

     

    Acapella

    Elliot

    816

     

    Animal Rights Club

    Ganahl

    415

     

    Art Club

    Banuelos

    310

    Weekly meetings on TUESDAYS after school 3PM-4PM

    ASB

    Johangiry

    ASB Classroom

    Each day during 3rd period (class)

    Athletics

    Gunn

    201 (Athletics Office)

    Every Tuesday during 3rd period

    AVID

    J. Roberts, Wheeler

    425, 423

     

    Band Council

    Gaughan

    607

    Wednesdays at either 8 AM or 3 PM

    Baseball

    Wise, J. Clark

    113

     

    Basketball (Boy's)

    Giles

    503

     

    Basketball (Girl's)

    Woods

    955

     

    Belly Dancing

    Solon

    900 Quad

    After school  on Mondays, Wednesdays, and Thursdays and about 2-3 weeks before performances.

    Best Buddies

    Estrada

    ASB Room

    Every other Thursday

    Big Brothers, Big Sisters

    Rasmussen, Lum

    817

     

    Cheer (Pep Squad)

    Myerly, Barres, Harris

    416

    As needed  

    Chemistry Club

    Kya

    811

    First Wednesday of each month at 8:30 am

    Choir

    De Vries

    608

     

    Cinema Club

    Brimhall

    954

    After school every Other Wednesday

    Color Guard

    Gaughan

    607

    Once a month during 6th period and once a month on Wednesdays at 3 PM

    Community Gardening Club

    D. Castro

    408

     

    Cosmetology Club

    Elliot

    816

     

    Cross Country

    Schweitzer

    120

    Each day during 6th period (class)

    CSF

    Tarini

    953

     

    Dance Team

    Smith

    Dance Room (Theater)

     

    Dawg Pound

    Johangiry, Flores

    ASB Classroom

    Each day during 6th period (class) as needed with members

    Fashion Club

    Robinson

    314

    During 1st lunch on the first and third Wednesdays of the month

    FBLA

    Lara, Sandoval

    823, 961

    Every other Wednesday

    FCCLA

    Fujita

    117

    First Tuesday of the month after school or as needed

    Filipino Club

    M. Robles

    903

    Every Thursday (after school) in room 903 (or 900 quad grass/bench area if they are eating or practice cultural dances)

    Food Adventurers

    Davis

    963

     

    Football

    Logan

    500

    As Needed

    French Club

    K. Buffington

    414

     

    Friday Night Live

    Johangiry, Flores

    ASB Classroom

    1st and 3rd Thursdays of the month after school

    Folklorico

    Robles-Zumaya

    413

    Practices are Tuesdays and Wednesdays every week after school from 3-4. 

    Gender Equality

    Yoshida

    110

    Every other Thursday

    Giving Spirit

    Rivera

    822

     

    Golf

    Hill

    510

    Once a month during the season and as needed during the year

    GSA

    Sutton

    963

     

    Habitat for Humanity

    Sandoval, Rasmussen

    961, 817

    Every other Tuesday  during lunch in room 817 first lunch and 961 second lunch

    Helping Hands

    Kenney

    901

     

    Hola

    Robles-Zumaya

    413

    Every other Thursday during both lunches, first lunch room 413 and second lunch room 411

    Hospice

    Beach

    823

    Tuesday and Thursday 3-5:30

    Huskies for the Environment

    Kaura

    830

    First Thursday of the month after school or as needed

    Husky Express (Journalism)

    Baranowski

    820

    Mondays from 3-3:30

    Husky Players

    Stempinski

    601

    First Friday of every month after school from 3-4pm

    IBSA

    Rasmussen, Lum

    817

    Every other Wednesday after school

    Interact

    D. Castro

    408

     

    ISU

    Patel

    826

    Every Wednesday during first lunch

    ITS

    Stempinski

    601

    The third Friday of every month after school from 3-4pm

    Japanese Anime & Technology

    Kenney, Shirley

    901, 205

    Every other Monday from 3-4 in room 205 or 901.  Leadership meets during 2nd Lunch on Wednesdays. 

    JSA

    Robinson

    314

    After school on the 2nd and 4th Tuesdays of the month

    Key Club

    Ok (Wheeler)

    423

     

    K-Pop

    Elliot

    816

     

    Life Skills Club

    Williams

    927

    Every Friday to collect donations

    LINK Crew

    Carly Weber, Phil Lang

    956

    After School Every Tuesday

    Love A Stitch

    Kaan

    819

    Every other Friday 3:00 p.m.

    Make-A-Wish

    Kaan

    819

    Wednesday mornings 8:00 a.m.

    Manga

    Kenney

    901

     

    Medical Honors Club

    Osborn

    831

     

    Mock Trial

    Lusk

    212

    Wednesdays 6-8PM 212, occasional Fridays at the Riverside courthouse Dec/Jan 5-9PM, some Saturdays as agreed upon.

    Muslim Student Association

    Yoshida

    110

    Every Friday after school

    MYP Club (El Rescate)

    Hill

    510

     

    Native American Student Union

    J. Roberts

    425

     

    National History Club

    Zierer

    114

    Tuesdays after school in room 114. We meet once or twice a month - it's varied. 

    National Honors Society (NHS)

    Robinson

    314

    The third Tuesday of every month at 3pm

    Polynesian Club

    K. Buffington

    414

     

    Puente

    Gomez, M. Lara, Ok

    Counseling Office, 422, 421

     

    Red Cross

    Spencer

    958

    The Second and Fourth Wednesday of each month

    Relay for Life

    Acevedo, Griffits

    906

     

    Science Club

    Stephens

    827

     

    Shoot for the Stars

    Cook

    957

     

    Soccer (Boy's)

    Martinez

    121

     

    Soccer (Girl's)

    Vanderweerd

    404

     

    Softball

    Humphreys

    427

    The last Friday of each month during 6th period

    Sounds

    Elliot

    816

     

    Speech & Debate

    Yoshida

    110

    Every other Wednesday

    Spoken Words

    Cook

    957

    Thursdays at lunch every week during 2nd lunch. 

    Step/Hip Hop Team

    S. Bellamy

    Dance Room (Gym)

     

    Stepping Out

    Dobyns

    411

    Last Friday of each month

    Stocks & Investments

    Shirley

    205

    Meetings are on Thursdays 

    Students for Christ

    M. Yates

    119 1st Lunch/904 2nd Lunch

    Every Wednesday during both lunches. The leadership from both lunches meets after school every Friday.

    Students for Gender Equality

    Yoshida

    110

     

    Swimming

    Ganahl

    415

    Everyday during 6th period (class)

    Technology Students Assn

    Kenney, Shirley

    901, 205

    2nd and 4th Friday of every month in room 205 or 901. 

    Tennis

    Felix Colfier

     

     

    Thirst Project

    Zakarian

    108

    After school 2nd Friday of each month

    Track

    Mickens

    Husky Stadium Track

    1st Semester - Monday - Friday during 6th period, 2nd Semester - Monday - Friday 3 - 5 pm

    Unity

    Wheeler

    423

    Each day during 4th period (class)

    Upward Bound

    Gabriela Ramirez

    301

    2nd Tuesday of the month.

    Volleyball

    Dupas

    Gym

    As Needed

    Water Polo

    McGinley

    430

     

    Womens STEM Association

    Lum

    817

    2nd & 4th Monday of the month after school

    World Language Club

    C. Mendoza

    412

     

    Worldwide Club

    Solon

    417

     

    Wrestling

    Campbell

    504

     

    Writer's Alliance

    Flores

    952

     

    YBA

    Matthews, Alexander, Jones

    303

    Once a month on Wednesdays or as needed…...Preparation for Black History Month we meet 2 or 3 times

    Yearbook

     Noe

    960

    Each day during 5th period (class)

     

     
Last Modified on December 8, 2016